Volný čas

Celou oblast Novohradských hor poznáte nejlépe pěšky nebo na horských kolech. Oba dva druhy tras, jak pro turisty, tak pro cyklisty jsou dobře značené a vedou zajímavými místy. Dostanete se tak například do oblastí bývalého pohraničního pásma, v okolí Svatého Kamene na západě Novohradských hor, přes Cetviny, Pohoří na Šumavě, Hojnou a Dobrou Vodu až Nové Hrady ležící na východě oblasti. Kromě novohradského pohraničí stojí za bližší prozkoumání i novohradské podhůří. Od západu - Kaplice, Soběnov, Besednice, Svatý Jan nad Malší , Slepičí hory, Svatá Trojice, Žumberk, Horní Stropnice aj.

Celé území nabízí také množství naučných stezek, např. Řemeslo na cestě (Kaplice – Cetviny), Brána do Novohradských hor (kolem Benešova nad Černou), naučná stezka kolem řeky Černé (od Soběnovské přehrady), Pamětí Novohradských hor (velký okruh kolem Nových Hradů – vhodné pro cyklisty), Terčino údolí a Sokolí hnízdo (u Nových Hradů).

Asi 1,5 km od chalupy se nachází koupaliště, napájené lesním potokem. Po stejné cestě, ale opačným směrem se dostanete k Soběnovské přehradě na řece Černá. Přehrada je součástí systému jenž kdysi sloužil k plavení dřeva. Nyní je oblíbeným místem rybářů, kteří zde (kromě zimy) tráví čas po celý rok. Kousek od přehrady, po směru toku řeky, vystupuje z lesa skalnatý celek nazývaný Sokolčí. Je zajímavý díky bizardním útvarům, které vznikly mrazovým zvětráváním a zříceninou hrádku, který se schovává na vrchu. Skalní stěna zde nabízí mnoho horolezeckých cest různé obtížnosti. Řeka Černá, která protéká celou oblastí Novohradských hor vytváří zde - od Soběnovské přehrady, kolem Sokolčí a dál na severozápad - hluboko zaklesnuté údolí a oblast tak působí dojmem divoké přírody.

Z Děkanských Skalin je to kousek nejen do centra Novohradských hor – Pohorská Ves, Pohoří na Šumavě (15 - 20 km) - a na hranice s Rakouskem – Dolní Dvořiště (25 km), Nové Hrady (30 km) – ale i do Českého Krumlova (40 km) nebo do Českých Budějovic (40 km).


Horolezci, horolezkyně ...

Více info zde ...

Ale je tady krásně ...

Více info zde ...

Pozór, jeduuu ...

Více info zde ...

Rybičky, rybáři ...

Více info zde ...